Четвъртата поредна e факт ! Манчестър Сити отново шампион

• гражданите

Титлата е общо 10-а в историята на "гражданите"

Четвъртата поредна e факт ! Манчестър Сити отново шампион - 1
Снимка: БГНЕС/EПA

Манчестър Сити е шампион на Англия за четвърти пореден път, с което се превърна в първия отбор в историята с подобно постижение! “Гражданите” подпечатаха титлата с домакински успех с 3:1 над Усет Хам в двубой от последния 38-и кръг на Премиър лийг. Играчът на сезона в първенството Фил Фоудън (2', 18') и Родри (59') вкараха попаденията за домакините, а Мохамед Кудус (42') беше точен за гостите.

Джосеп Гуардиола е предприел само две промени сред титулярите, които победиха Тотнъм с 2:0. Контузеният Едерсон е заменен от Щефан Ортега на вратата, а Жереми Доку получава шанс за изява за сметка на Матео Ковачич. Атаката на тима отново е водена от Ерлинг Холанд. Междувременно, Дейвид Мойс ще разчита на Мохамед Кудус, Лукас Пакета и Микаел Антонио в предни позиции в схемата 3-4-2-1.

Мачът започна по перфектен начин за домакините, тъй като още в 79-ата секунда Фоудън откри резултата с невероятен шут от дъгата на наказателното поле. Това е шести шампионатен гол за английския национал с удар извън наказателното поле през този сезон, което е клубен рекорд. В седмата минута Кевин Де Бройне се опита да удвои преднината, но Алфонс Ареола се справи с далечния му шут. Три минути по-късно белгиецът пробва нов изстрел, но и той беше спасен от противниковия вратар.

В 15-ата минута удар на Доку доведе до третата намеса на Ареола в мача. Секунди по-късно стражът отрази още един изстрел на белгийския национал. Последва шут по земя на Родри, при който топката мина покрай вратата. В 18-ата минута се случи неизбежното, след като "небесносините" стигнаха до втори гол. Тогава Доку пусна пас към намиращия се на добра позиция в наказателното поле Фоудън, който с удар в движение отбеляза второто си попадение в двубоя.

В 24-тата минута Холанд получи първата си възможност да се разпише, но вместо това се размина с топката при свой опит за акробатично изпълнение на няколко метра пред вратата. Секунди по-късно Фоудън потърси хеттрик, но Ареола изби удара му от голямо разстояние. В 27-ата минута дойдоха нови два далечни удара за домакините, като Ареола изби топката след изстрелите на Мануел Аканжи и Де Бройне. Малко след това Йошко Гвардиол стреля с глава след корнер, но прати топката покрай вратата. В 37-ата минута Родри не успя да преодолее Ареола с далечния си изстрел. Минута по-късно дойде първият удар на “чуковете”, но Ортега се справи с изпълнението на Кудус.

В 42-рата минута се стигна до изпълнение на корнер за гостите, при което топката се удари в Томаш Соучек, а Кудус се възползва от това и с прекрасна задна ножица намали изоставането на лондончани. Останаха съмнения за игра с ръка на чеха, но попадението беше зачетено. В добавеното време преди почивката Холанд имаше златна възможност за трети гол за "гражданите", но от чудесна позиция прати топката над вратата.

Първият пропуск за втората част дойде в 49-ата минута, когато шут на Де Бройне от голяма дистанция се оказа неточен. Малко след това Фоудън също стреля отдалече, но и в този случай топката мина покрай вратата. В 59-ата минута Родри опита удар по земя, с който донесе третия гол на домакините в двубоя. В 63-тата минута Фоудън за пореден път потърси свой хеттрик, но Ареола спаси неговия изстрел. Три минути по-късно Курт Зума блокира удар на Холанд от добра позиция.

В 74-тата минута Фоудън изпълни пряк свободен удар, но не намери целта. Пет минути по-късно Бернардо Силва също се отчете с пропуск. В 84-тата минута Холанд засече топката при центриране от корнер, но тя мина покрай вратата. В 88-ата минута при изпълнение на корнер Константинос Мавропанос стреля с глава и след рикошет в Соучек топката влезе в мрежата на "небесносините". Преглед с ВАР обаче показа, че топката се е отклонила в ръката на халфа и така голът беше отменен.